DOJRZEWANIE
Zanim farma będzie mogła liczyć na pierwsze zbiory mijają 3 lata. W tym czasie nasiona kiełkują w żyznej ziemi i wypuszczają pierwszy pąk zwany "żołnierzem", wyglądający jak małe ziarenko kawy.
Z reguły sadzonki rosną szybko i po 6-12 miesiącach opuszczają szkółkę, a następnie przenoszone są w odpowiednią część farmy. Ich wzrost zależy od wielu czynników: temperatura, wilgotność, zacienienie, pielęgnacja. Owoce dojrzewające wolniej, na wyższej wysokości będą posiadać bardziej złożony smak. Zbiór najczęściej odbywa się raz w roku (czasem dwa). Drzewa kwitną obficie na biało wraz z porą deszczową. Owocowanie trwa do 9 miesięcy, w zależności od odmiany i warunków.
BUDOWA
Kawa jest szczególna z wielu względów- jednym z nich jest fakt, że jest jedyną rośliną, której pestki są dla nas bardziej wartościowe niż owoce. Mówiąc o kawie każdy z nas widzi oczami wyobraźni świeżo palone, brązowe ziarna magicznie później zamieniane w czarny napar. Pierwotnie ziarenka kawy mają kolor zielony i same w sobie pachną trawą. Wokół nich, poczynając od góry, znajduje się skórka skin, miąższ pulp, pektyna mucilage, łuski parchment, skórka pergaminowa silverskin oraz dwa ziarenka kawowca bean seed. Owoce należy zbierać, gdy są najbardziej czerwone - mają wtedy najwięcej cukrów, które później zaprocentują w pysznym naparze. Ziarna poddawane są obróbce cieplnej w piecu, co skutkuje zmianą ich koloru na brązowy.
ZBIÓR
Troska o kawę segmentu specialty zaczyna się od samego początku na farmie. Zbieranie owoców również przyczynia się do końcowej jakości produktu. Wyróżnia się trzy sposoby: maszynowy (na plantacjach przemysłowych), stripping - obrywanie całych gałęzi, picking - ręczny zbiór jedynie dojrzałych owoców. Pierwszy stosowany jest na dużą skalę, głównie w Brazylii. Jest to najtańszy sposób używany na płasko położonych plantacjach, jednak generuje spore straty w postaci zrywania niedojrzałych owoców i niejednokrotnie całych gałęzi. Stripping (obrywanie całych gałęzi) - również generuje sporo strat. Najczęściej jest wykonywany na stromym terenie przez pracowników farm. Zbieranie ręczne generuje duże koszty przy zatrudnieniu, ale ma niebagatelny wpływ na jakość produktu, gdyż zbieracze (ang. picker) docierają tylko do dojrzałych i najbardziej czerwonych owoców pozostawiając te wymagające dalszego dojrzewania.
Palarnia Blend Paweł Żyłka
ul.Wrocławska 3
58-125 Pszenno
Dolny Śląsk
Sklep z kawą przy trasie:
Wałbrzych - Świdnica - Wrocław
Palarnia kawy Blend ©