Największymi wrogami świeżości w domu jest wilgoć i dostęp tlenu. Kawę należy trzymać szczelnie zamkniętą w suchym, ciemnym opakowaniu/miejscu. Może być to zwykły klips zakładany na paczkę, torba strunowa, specjalny pojemnik - jest wiele sposobów na bezpieczne utrzymywanie aromatu. Ważne, by wystrzegać się trzymania kawy w lodówce. Jest to utarty schemat, ale nie do końca dobry. Przechowywanie ziaren w lodówce nie pomaga ze względu na wszechobecną wilgoć.
Może się również zdarzyć, dla odmiany, że kawa będzie zbyt świeża. W przypadku espresso ziarno powinno odczekać ok. 7 dni od daty palenia zanim zostanie użyte. Kto kiedykolwiek spróbował zaparzyć zbyt świeże espresso, ten wie czym to się skończy.
Warto również zapoznać się z terminem crema. Przez tak wiele osób uważana za niezbędny składnik idealnego espresso, ale co to tak naprawdę jest? Jest to pianka wytwarzana na powierzchni naparu z ekspresu ciśnieniowego - podobna do tej przy nalewaniu piwa. Powodem powstawania jej jest wysokie ciśnienie wchodzące w reakcję z dwutlenkiem węgla pochodzącym z reakcji chemicznych zachodzących podczas palenia. Jeśli znajduje się na espresso - jest to dobry znak, ale nie mówiący nam zbyt wiele sam w sobie. Możemy rozpoznać, czy kawa jest wystarczająco świeża, czy ekspres ma odpowiednią temperaturę, ciśnienie oraz stopień palenia. Jeśli crema ma ciemny kolor - ciemne palenie, brązowy - średni stopień wypalenia. Pianka za to nie powie nam nic o zielonym ziarnie, czy palenie jest dobre (rozwinięty profil smakowy), nie powie nam również czy maszyna, której używamy jest czysta. Niemniej jednak zdecydowanie dobrze jak jest.
Kwestię wyboru odpowiedniej kawy należy pozostawić osobistym preferencjom, ale trzeba zadbać o przejrzystość informacji produktu, na który się zdecydujemy. Takie rzeczy jak: data palenia, pochodzenie, procentowa ilość różnych ziaren w mieszance, odmiana, farma są absolutnie niezbędne. Jeśli nie znamy pochodzenia lub świeżości to znaczy, że producent ma coś do ukrycia. Kawa uznawana jako świeża występuje do 2 miesięcy od daty palenia. Po tym czasie następuje powolne ulatnianie się tego co najbardziej wartościowe... Jeśli na opakowaniu nie widnieje nic prócz 100% Arabica z datą najlepiej spożyć przed, a w dodatku mamy do czynienia z mielonym ziarnem - nie wróży to dobrze. To, że kawa składa się w pełni z odmiany arabika jest równie pomocną informacją jak opisanie opakowania z prawdziwkami GRZYBY. Nie należy również kupować kawy na zapas - z nią jest tak jak z chlebem, najlepiej smakuje na świeżo.
Palarnia Blend Paweł Żyłka
ul.Wrocławska 3
58-125 Pszenno
Dolny Śląsk
Sklep z kawą przy trasie:
Wałbrzych - Świdnica - Wrocław
Palarnia kawy Blend ©